Από τη μια, μοιάζει λογικό. Σε ώρες αστάθειας και στα πρόθυρα μιας εθνικής καταστροφής, οι πολίτες αυθόρμητα αναζητούν τη σταθερότητα η οποία, καλώς ή κακώς, εκφράζεται μέσω του δικομματισμού. Από την άλλη, μοιάζει παράδοξο. Η Αριστερά ηγήθηκε ή τουλάχιστον επιχείρησε να ηγηθεί του αντιμνημονιακού αγώνα που προκάλεσε τεράστια φθορά στη δημοτικότητα της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.
Η απούσα Αριστερά
7.11.11
Από τη μια, μοιάζει λογικό. Σε ώρες αστάθειας και στα πρόθυρα μιας εθνικής καταστροφής, οι πολίτες αυθόρμητα αναζητούν τη σταθερότητα η οποία, καλώς ή κακώς, εκφράζεται μέσω του δικομματισμού. Από την άλλη, μοιάζει παράδοξο. Η Αριστερά ηγήθηκε ή τουλάχιστον επιχείρησε να ηγηθεί του αντιμνημονιακού αγώνα που προκάλεσε τεράστια φθορά στη δημοτικότητα της κυβέρνησης του ΠΑΣΟΚ.