![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhgeXRHzI__Kt1F6mVztfw2-rhm1SU4_FZscv1Ztg1EgIqanfzU1L6cCIvhTQHDKBGmu2NEmEAaCc0kT0765x989ee-OtmzbBjfkg14bzUVD1xGtJlRqqiAMc56RZKB9djsbHzSvermKWA5/s1600/0007.jpg)
Το επίμαχο απόσπασμα είναι το εξής:
Αναζητείται ο πολιτικός μας λόγος επ’αυτού και όχι η ταμπέλα μας. Θέλω να ξέρετε πως παράλληλα με τις υπουργικές μου υποχρεώσεις διαμορφώνω και το πολιτικό πρόγραμμα των μειζόνων προτεραιοτήτων που έχει ανάγκη η χώρα και είμαι έτοιμος να συμμετάσχω στο σχετικό διάλογο, όταν αυτός ανοίξει. Προφανώς, ο στρατηγικός αυτός σχεδιασμός συνδέεται και με τη στάση μου ως Υπουργού εν μέσω κρίσης.
Αν κάτι προσωπικά με ενοχλεί στην τοποθέτηση αυτή είναι η παραδοχή του διπλού ρόλου που επιτελεί αυτόν τον καιρό ο Ανδρέας Λοβέρδος και μερικοί...
...ακόμα συνάδελφοι του. Είναι θεμιτό να διαμορφώνει κανείς κάποιο πολιτικό πρόγραμμα αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι η χώρα έχει την πολυτέλεια να περιμένει από υπουργούς...πολυθεσίτες να παράγουν κι έργο.
Κατά τη γνώμη μου, όταν ανοίξει η συζήτηση για την επόμενη του ΠΑΣΟΚ κι επίσημα, όλοι οι υποψήφιοι αρχηγοί θα πρέπει να παραιτηθούν του υπουργικού τους αξιώματος.