Ακόμα κι ο πιο "γενναιόδωρος" επικήδειος εκτιμώ ότι αδυνατεί να περιγράψει την προσφορά του Steve Jobs που έφυγε σήμερα από τη ζωή, στην ανθρωπότητα κι όχι απλά στην τεχνολογία.
Από το i-pod μέχρι το i-phone κι από το macbook μέχρι το θαυματουργό i-pad, στο Steve Jobs πιστώνεται η μετατροπή της πρόσβασης στο Ιντερνετ σε απλή υπόθεση που δεν απαιτεί σύνθετες γνώσεις τεχνολογίας.
Δεν σταματώ να βλέπω ανθρώπους 55-60 ετών να "σερφάρουν" με τη βοήθεια του i-Pad, ανθρώπους που πριν δεν μπορούσαν καν να εντοπίσουν το shift σε ένα κανονικό πληκτρολόγιο. Στην ερώτηση "σας βολεύει το i-Pad;" όλοι απαντούν "είναι το πιο απλό πράγμα στον κόσμο".
Μεγάλε Steve, χάρη σε εσένα, μας διαβάζουν περισσότεροι, μιλάμε με περισσότερους, γνωρίζουμε περισσότερα. Rest in Peace...