Aντιγράφω από το ΒΗΜΑ:
Συγκρίνοντας την κατάσταση της Ελλάδας με την «κατάσταση της Γερμανίας μετά το τέλος του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου», όταν οι ΗΠΑ και η Γαλλία παρείχαν οικονομική βοήθεια, ο Χέλμουτ Σμιτ δήλωσε: «Σε
σχέση με την τότε κατάσταση της Γερμανίας και την προθυμία παροχής
βοήθειας από τα κράτη, που λίγα χρόνια πριν ήταν εχθροί μας, το παρόν
ελληνικό πρόβλημα είναι μικρότερο – και να πάρει ο διάολος τους
ευρωπαίους αρχηγούς κρατών, αν δεν καταφέρουν να σώσουν την Ελλάδα!»
Σχόλιο Παραπολιτικής: Κι αυτά τα λέει ένας άνθρωπος που έζησε τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο καθώς γεννήθηκε το πολύ μακρινό 1918, ίδια σειρά με τον Επίτιμο...