![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjembL6xUmeMIN0I3pl93NFI6IvtAPsFoVHrZL06HKJsU5esF1cfHa4g3-V4F1MhflkLrQ3hCMxlFutxepi73IILQW0RyQjd6-zmqKlmf8y-gxHfrsBouZxLduUxrtiVt9UKoK3L3BX076U/s320/tafos+myrogiannis.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4qZbTznasjjHzNyruTKSFG_a42OFAeoVeiP59cYfqUrrhLlqYrDKajcjFO4k9AUAy84g2HFAObOMKFNpNWBaL9_oPcCBlclGKX_n1i92b30PD4tBVXNetQVjB_8PVNwVFCrpVf4-4kfv6/s400/myrogiannis.jpg)
'' To μεσημέρι της 18 Νοέμβρη 1973, ο ταγματάρχης Ντερτιλής βρίσκεται με το υπηρεσιακό τζιπ έξω από την κατεστραμμένη πύλη του Πολυτεχνείου. Απέναντι, Πατησίων και Στουρνάρα, οι αστυφύλακες χτυπούν ένα νεαρό, που προς στιγμήν τους ξεφεύγει. Ο Ντερτιλής βγάζει από το μπουφάν το περίστροφο και πυροβολεί. «Ο νεαρός έπεσε σαν κοτόπουλο», περιγράφει στην κατάθεσή του ένα χρόνο αργότερα ο οδηγός του Ντερτιλή - ο 21 ετών τότε Αντώνης Αγριτέλης - και συνεχίζει: «Μετά το φόνο ο Ντερτιλής σαν να μη συνέβαινε τίποτα μπήκε στο τζιπ και χτυπώντας με στην πλάτη μου είπε: "Με παραδέχεσαι ρε; Σαράντα πέντε χρονών άνθρωπος και με τη μία στο κεφάλι!"»...
Μιχάλη Μυρογιάννη αιωνία σου η δόξα και τιμή
O Mιχαήλ Μυρογιάννης ήταν 20 ετών , ιδιωτικός υπάλληλος , από τη Μυτιλήνη .