![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg-F8hWJL6tSEmPLqEAp4gd9IvF_AOOhAJPo45tETRZ0gyhygv307sgboMcIMSdTLLEIvef483fVmYAwzxa3cN_0_z4afeS1W4c1Bz3bBNcbNu_Yuk1xi4crWio3jTg4stEIX1qhyphenhyphenye8EI/s320/92789_b.jpg)
Φαίνεται ότι μια ενδεχόμενη αξιοποίηση του πρώην πρωθυπουργού από το ΠΑΣΟΚ θα προκαλούσε μια προσωρινή "παύση" των εχθροπραξιών μεταξύ του ΔΟΛ και του Γιώργου Παπανδρέου.
Αν ο Σημίτης τελικά θα τοποθετηθεί στην κορυφή του ψηφοδελτίου για τις Ευρωεκλογές , θα είναι μια "μέση" λύση που θα τους αφήσει όλους ικανοποιημένους...
Ο Παπανδρέου δεν θα τον έχει στα "πόδια" του ενώ παράλληλα δεν θα μπορεί να κατηγορηθεί ότι παραμερίζει ένα ιστορικό στέλεχος του κόμματος...
Από την άλλη , ο Σημίτης έχει μεγάλη πείρα στα θέματα της Ευρωπαϊκής Ένωσης και θα εκπροσωπούσε αποτελεσματικά την χώρα μας...
Όλα αυτά πάντως απέχουν πολύ από το να υλοποιηθούν και είναι πράγματι "περίεργο" ότι η εβδομάδα ξεκίνησε με την επαναφορά του συγκεκριμένου θέματος στην επικαιρότητα...