Ο κ.Παπανδρέου έχει συναντηθεί τόσες πολλές φορές τον τελευταίο καιρό με τον Κάρολο Παπούλια που μια "έκτακτη" συνάντηση μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει: πρόωρες εκλογές.
Κι όμως. Νομίζω ότι ο πρωθυπουργός δεν έχει αποφασίσει κάτι τέτοιο, αν και η ροπή του στην αυτοκαταστροφή είναι παροιμιώδης. Αν προκηρύξει εκλογές, δεν θα υπάρχει πια Βουλή να ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο.
Αν όχι εκλογές, τότε τι; Δεν ξέρω, νομίζω κανείς δεν ξέρει και κυρίως δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκουμε τον Παπούλια. Ο Παπανδρέου είναι -ανθρώπινα- απελπισμένος, πληρώνει ακριβά το τίμημα της μη τήρησης σε εσωκομματικό επίπεδο του "Γιώργο άλλαξε τα όλα".
Οι τελευταίες μέρες της Πομπηίας;