![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhIHu7YtaOwmAYS4_ad1ZwwfV4WJ2esLgmOaWRX8r1CyCMoSe6I9Vt_tHeKEsLtGuFl4cu9opDDjXQ3kcJiVyZpX_qeD6bUYzSkZR9cvTiXCDsuFW2voV1Hmq1S2Uqlm8joZ5Ij59ag7dpu/s1600/Pelegrinis.jpg)
Δεν υπάρχει σωτηρία, λοιπόν; Όλα γύρω μας -στραβά και ίσια, αδιακρίτως- γκρεμίζονται. Δεν υπάρχει πολίτης του τόπου αυτού που να μη βλέπει πως κοινωνία μας είναι υπό διάλυση. Μοναδική, ίσως, ελπίδα να ανασχεθεί η εξάπλωση του κακού είμαστε εμείς: το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο των Αθηνών.Είμαστε -εμείς, το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο των Αθηνών- η συνείδηση του Έθνους μας.
...σε προκαλεί! Ένα Έθνος πάντως του οποίου συνείδηση θα ήταν ο Πελεγρίνης, θα ήταν ένα Έθνος καταδικασμένο...