![]() |
-Οκ! Ευχαριστώ που παραλαμβάνεις τη βόμβα... |
Δυο χρόνια τώρα, το ΠΑΣΟΚ είναι (σχεδόν) η μόνη πολιτική...
...δύναμη που με τα στραβά της και τα καλά της προσπαθεί να βαφτίσει τη χρεοκοπία του 2009 σε ευκαιρία για επανεκίνηση. Κόντρα σε όλους και σε όλα.Κόντρα σε λαϊκίστικα ΜΜΕ. Κόντρα σε συντεχνίες. Κόντρα σε μέτριους πολιτικούς. Κόντρα σε μια απαράδεκτη Αξιωματική Αντιπολίτευση.
Αντί επιλόγου, το ΠΑΣΟΚ είναι η μόνη πολιτική δύναμη που μπορεί να ισχυριστεί ότι έμαθε από τα λάθη της. Στην αποπροσανατολιστική ερώτηση "το ΠΑΣΟΚ δεν φταίει για όλα αυτά;", το ΠΑΣΟΚ τολμά κι απαντά "Ναι, φταίξαμε κι αλλάζουμε". Οι υπόλοιποι, τάζουν ακόμα λαγούς με πετραχείλια, επαναδιαπραγματεύσεις και σοσιαλιστικούς παραδείσους.